EN

"Айдар" і Міноборони, або Конфлікт добровольців і держави знову проступає

Аналітика

 Під Міноборони 30 січня прийшли бійці Айдару вимагати повернення батальйону попереднього номера і керівництва. Батальйон перебуває в віданні Міноборони, Тримає оборону в Луганській області в районі м. Щастя. Відколи його комбат Сергій Мельничук пішов у народні депутати в батальйону почалися проблеми з командуванням. Айдарівці хочуть щоб їх командиром був Сергій Федорченко, або перший комбат Сергій Мельничук, а міністерство призначає їм підполковника Пташника. Причиною  призначення командира, в Міноборони називають відсутність протягом 2 місяців печатки батальйону. Бійці це заперечують і кажуть, що без печатки не могли би, наприклад, мати ці два місяці зарплату, а так вона їм платилася. Міноборони не планує міняти новопризначеного комбата, бійці відмовляються його визнавати, факт втрати печатки не визнають. Перший комбат Сергій Мельничук подав, з його слів, всередині тижня рапорт в Міноборони про повернення на військову службу і припинення депутатської діяльності, але в міністерстві ще його не розглянули.

До Айдару є багато питань, про них ще буде йтися, але спочатку про сьогоднішню історію.

В Антитерористичній операції на сході Україні, за версією «Слово і діло» задіяні 37 добровольчих батальйонів.  6 з них підпорядковуються Міноборони, 2 – Нацгвардії, Добровольчий український корпус, який складається, за версією активістів, з 2-х – невизнаний, решта 28 – перебувають під юрисдикцією Міністерства внутрішніх справ. Як мінімум 6 командирів цих батальйонів є народним депутатами. А саме: комбат «Донбасу» Семен Семенченко, комбат «Азова» Андрій Білецький, «Айдара» Сергій Мельничук, «Дніпра-1» Юрій Береза, «Миротворця» Андрій Тетерук (зараз він навіть позиціонується як керівник фракції «Народного фронту» у ВРУ), «Добровольчого українського корпусу» Дмитро Ярош.

Проблему з керівництвом видно тільки в одного «Айдару».  Айдару Міноборони інкримінує відсутність 2 місяці печатки. Це стало причиною оформлення для батальйону нової, зміну номера частини і зміни коду ЄДРПО, за яким ідуть фінансові розрахунки держави й батальйону.  Перший комбат Сергій Мельничук сказав: «Вони починають розказували мені що це несуттєво, але змінено код ЄДРПО, а це суттєво. В печатці йде код ЄДРПО, а це фінансування батальйону. Це перша ознака що тут є корупційна схема. На батальйон було списано (гроші – О.П.і) і зараз вони хочуть це похоронити. Ми піднімемо все.»

Обливання «Айдару» брудом

Є два найбільші фактори, які псують репутацію «Айдару»: два блогери, які служили колись в Айдарі, а потім почали писати блоги проти батальйону і звіти «Amnesty International» про випадки тортур і негуманного ставлення до місцевого населення і полонених.

В Айдарі ж мають багато претензій до Міноборони і ЗМІ. Серед них: недопостачання продовольства, псування репутації батальйону через позиціонування як айдарівців у ЗМІ людей, які, зі слів Мельничука й інших айдарівців, не мають стосунку до батальйону. «З паном Козаком в мене особливі справи. Те шо в нього є кілька кілька контузій, це одне. Пам’ятаєте був епізод, коли «Айдар» знайшов у Кілінкарова зброю на дачі, це комуніст, і чи може йому проплатили… ну факт того, шо це сладка парочка, яка обливає постійно батальйон брудом.» Той «пан Козак» прийшов і сьогодні під Міноборони. Вдарив по лиці волонтерку, за це його скрутили бійці й запихнули в мікроавтобус, а потім з нього просили скотч щоб зв’язати «пана Козака».

Про повідомлення Amnesty Inernational С. Мельничук сказав таке: «Ви ж розумієте, що в прифронтовій зоні є підрозділи, наприклад, міністерства оборони, які перевдягалися в форму Айдару, які викрадали. І ми цих людей піймали і зараз ці люди з МВС звільнені. Я не буду казати, що зараз в батальйоні нема проблем. Такі проблеми є в кожнопі підрозділі, просто, так як ми самий активний підрозділ і ми, фактично є на долоні перед всіма, то всім нас видно. Але ми нічого замовчувати не будемо. Всі ті, хто будуть винні в якихось злочинах будуть покарані. Головне, щоб ті, хто нас хоче спеціально звинуватити у злодіяннях, наприклад, міліція зробила, це є у списку тому, що показує Amnesty International, що в нас кримінальні справи відкриті. Є список, що коли йшли наші колони на Луганщину, в місті Старобільськ була блокована колона техніки. Там самооборонівці і міліція заблокували. Ми приїхали, розібралися, зловили чотирьох зачинщиків проти бійців батальону була порушена кримінальна справа... Тому що наскільки мені відомо, частина цих бійців утримуються спеціально по вказівці деяких начальників. Вони стараються не допустити, щоб добровольці на фронті воювали. Є випадок, звичайно, і такий, що бійці батальйону затримали одного з сепаратистів, який скоював злочини на передовій і в пориві чи при затриманні чи побили його чи поранили. Таке є. І за це їх теж доставили в СІЗО.»

Чому айдарівці прийшли під Міноборони, зняли двері КПП, блокували 2 рази дорогу і погрожували запалити шини

30 січня в 9 ранку бійці прийшли під Міноборони. Про вимоги перший Комбат Сергій Мельничук сказав: «Перше, це повернути номер частини 0624 добровольчий батальйон «Айдар». Друге – відсторонити від виконання службових обов’язків підполковника Пташка і провести розслідування, так як є достовірні дані, що даний віськовослужбовець є… не будем говорити таємницю слідства і також перевірити людей, які прийшли з ним в батальйон, тому ще є інформація, що ці люди з інших відомств інших держав, які заслані в Україну… Я думаю, що це перша лаастівка, що всі батальйони також отримають… Я думаю всі знають , що добровольчі батальйони, як кістка в горлі, стоять російським найманцям і сепаратистам. І одною з вимог протистояння нас із росіянами і сепаратистами є прибрати добровольчі батальйони.»

З такими вимогами Сергій Мельничук заходив в 9-й ранку в Міноборони, потім з ними близько 12.00 заходила мама загиблого військового, їх виголошували штабістам з кадрових питань, які близько 11.00 виходили, і запросили в міністерство ініціативну групу (зайшла тільки мама вбитого бійця. Вона потім сказала, що говорила, що не можна нічого міняти батальйону, так як він символ і не перестає воювати на передовій), а потім 2 рази замміністра оборони Мехеду, який виходив в 12.30 і після 13.00. Але штабісти і Мехед сказали, що відсутність печатки – причина змінити керівництво батальйону.

Замміністра оборони Петро Мехед сказав бійцям «Айдару»: «Ніхто батальйон не розформовує. Керівництво знаходиться на передовій, де виконує бойові завдання з захисту Батьківщини. Прохання до всіх журналістів давайте працювати сьогодні на мобілізацію і єднання України»

Що тоді виходить? Залишається на передовій в Щасті Сергій Федорченко, в.о. комбата «Айдара», який був замкомбата з постачання в С. Мельничука. І є підполковник Пташник, який очолює «Айдар» з новим номером і реквізитами. Зі слів Мельничука, його підтримують ті, хто зараз у Щасті і на 32-му блокпості. Пташко ж знаходиться за 100 км від лінії зіткнення, повідомили айдарівці. Є тепер 2 батальйони «Айдар». Навіть, якщо він один, то все одно є внутрішні конфлікти в батальйоні, знов проступив конфлікт між добровольцями  і військовими, проблеми з постачанням і скандальна репутація чи не найпублічнішого (нарівні з Нацгварійським «Донбасом») батальйону Міноборони України.  

Генпрокуратура ще зла на Айдар за взяття під опіку (переховування) опального голови держпідприємства Укрспирт, якого викрали з лікарні перд носом в доброго десятка журналстів в дитячій кардіологічній лікарні в Києві

 

P.S. На понеділок, 2 лютого на 12.00 С. Мельничук анонсував ще одну акцію під Міноборони. Обіцяв багато незадоволених бійців і людей з областей.

Олексій Півторак