EN

Контрпропаганду тобі в голову

Аналітика

22 січня було засідання Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Нацрада заслуховувала предсатавиків ЗМІ центральних і регіорнальних, великих і маленьких, державних і приватних, поговорила про санкції за розпалювання міжнародної ворожнечі й тероизму.

Справа Інтера заговорился й забулася

Нацрада з питань телебачення і радіомовлення запросила на частинку засідання й представника телеканалу Інтер. Цьому каналу на попередньому засіданні 15 січня Нацрада винесла попередження за трансльований концерт російських зірок, які за 2014 рік прославилися ще й схваленням конфлікту на Донбасі.

Питання до Інтера на Нацраді сьогодні було суто технічним. Інтер хоче переоформити ліцензію на мовлення. На засідання прийшов Керівник відділу регіонального розвитку каналу Олександр Кравцов. Він сказав, що після 1 січня Інтер перекроїв свою програму на свята і звинувачувати канал після поодинокого концерту вже нема за що. Кравцов сказав, що канал після 1 січня відразу ж «зайнявся саморегулюванням». В Комісії сказали, що це було «не саморегулювання а самопереляк».  Більше про ту ситуацію не говорили, а просто подовжили Інтеру ліцензію на мовлення в Косівському і ще інших районах Івано-Франківської області, яка мала би 1 липня закінчитись.

Повчальний для держрегулятора скандал

Скандал і Інтером змусив комісію думати над збільшення собі повноважень для віключання від мовлення телеканалів, які порушують статтю 6 закону про телебачення і радіомовлення, тобто розпалюють агресію, тероризм і міжнаціональну ворожнечу.

Нацрада і профільнй комітет ВРУ готують законопроект, який би допоміг відключати явно непроукраїнські канали. Про це Юрій Артеменко, Голова Нацради з питань телебачення і радіомовленя сказав, що цей тиждень в Нацраді працювали над текстом нового закону про надання додаткових повноважень Нацраді щодо протидії, проблемам, які виникли в Україні. В законопроекті, який готується буде йтися про появу в Нацради повноваження тимчасово зупиняти ліцензію в каналів які закликають до війни і розпалюють ворожнечу, тобто порушують статтю 6 існуючого закону про телебачення і радіомовлення. Профільний комітет ВР, який очолює Вікторія Сюмар, запропонував зробити процедуру відключення каналів через суд. Процедуру пропонують таку: Нацрада приймає рішення щодо певного каналу, направляє докази в суд і він на протязі 72 годин, після звернення Нацради виносить чи не виносить рішення про припинення ліцензії. Термін припинення ліцензії пропонується у двох варіантах, який визначить комітет і ВРУ ще невідомо. Відомо тільки що розглядаються варіанти на 3 місяці і до 6 місяців. Після закінчення терміну відключення канал повертається на ті самі частоти, на яких був. Ще Нацрада з питань телебачення і радіомовлення пропонує внести штрафи за порушення законодавства в розмірах, які дорівнюють відсоткам ліцензії на мовлення на момент нарахування штрафу. Штрафи нараховуються з вартості, чи то аналогової чи цифрової, залежно від місця де здійснено порушення законодавства.

Штрафи будуть фіксованим. За незначні порушення 5% вартості ліцензії, 10% - за більші, 15% - штраф за розпалювання міжнаціональної ворожнечі. За штраф третьої категорії треба буде запатити, як сказав Голова Нацради Юрій Артеменко, наприклад, канал Україна буде мусити заплатити 700 тис грн, 1+1 1,5 млн грн…

Розкриття інформації про бенефіціарів і власників ЗМІ

«Коли канали на вимогу показати власника кажуть «це політика!», то в мене виникає питання «а ваша діяльність - це економіка?»  - Григорій Шверк

Заступник Голови Нацкомтелерадіо Григорій Шверк, що в комісії була ідея законопроекту, який би зобов’язав канали під час трансляцій на екрані розміщувати інформацію про бенефіціарів каналу. Шверк сказав, що Нацрада з питань радіо і телебачення, найвпливовіший державний орган в цій сфері, переважно не знає хто є власником каналів і радіостанцій. Механізму пошуку бенефіціарів у Нацради нема. Ні один із законів України не дозволяє це зробити встановити власників ЗМІ, сказали Шверк і Артеменко.  

Щоб змогти дізнаватися бенефіціаріїв Шверк пообіцяв, що скоро буде закон який це, хай навіть не через написи на екрані, а бодай раз в 3 роки повідомлення хто є фактичним власником і акціонером каналу. Юрій Артеменко, Голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення сказав, що його підлеглі зараз готують до СБУ і Генпрокуратури запити на інформацію про фактичних власників каналів 1+1, Тоніс, 112, Добро, Медуза ТВ і провайдер кабельного телебачення «Зеонбуд». Артеменко сказав, що його  насторожує, як молодий канал, як-от 112 піднявся на цілодобовий ефір буквально за кілька років.

Бюджет Нацтелерадіоради

Бюджет на 2014 рік був 21 млн. В 2015 році він становить 19-20 млн, сказав Григорій Шверк. ВР Нацраді обіцяла 4 мільйони, як додав Шверк.

На що йде бюджет? Григорій Шверк сказав, що цих грошей явно замало замало для ефективної діяльності, забезпеченя закупівлі і ремонту софту і моніторингу каналів Нацрадою. Шверка відразу спитали журналісти на що Рада тратить гроші й почули відповідь, що 97% бюджету Нацради – зарплата, решта 3% оренда приіщення на Прорізній 2 в Києві і гроші на софт.

Перехід на цифрове мовлення

Нацрада з питань телебачення готує закон про аудіовізуальні послуги, про це повідомили на Брифінгу після засідання 22 січня.

Для того щоб впровадити цифрове мовлення в комісії бачать потребу визначити законодавчо понятя універсальної програмної послуги.

Явище «універсальної програмної послуги» в Україні виникло після того як почалося впровадження кабельного телемовлення. Поняття оначає, що якщо канал, який транслювався тільки аналогово (на антену і не існував в цифровому форматі), а кабельний провайдер зрізав антену, то цей провайдер мав би для всіх, кому зрізав антену, наприклад в багатоповерхівці, забезпечити аналогові телеканали кабелем.

Про кабельні телеканали в Україні взагалі

Якість програм через різноманіття 32-х кабельних каналів впала, вважає Юрій Артеменко, а провайдери за свої гроші мусили транслювати канали Ахметова і сім’ї. Артеменко ще додав, що провайдери повинні бути зацікавленими доносити саме цікаві канали, а населення має отримувати суспільне і державне мовлення кабелем безкоштовно. Про всі інші канали в універсальній програмній послузі Артеменко навіть не хоче говорити. В Юрія артеменка позиція: у всіх в Україні має бути безплатний доступ до державних, суспільних і контрпропагандивних телеканалів.