EN

Україна сама винна що має мало союзників у світі

Аналітика

Засідання Ради безпеки ООН по Україні 21 січня 2015 року закінчилося навтіь без онсолідованої резолюції країн-членів. Вони просто висловили свою, як мінімум, «крайньо стурборану думку» на ситуацію в Україні й головуючий представник від Чилі закрив засідання. Це сталося в той час, коли дуже ясно що перемир’я не працює, відновилися бойові дії, а Мінський меморандум, найвище досягнення дипломатії у врегулюванні конфлікту на Донбасі, не визнається навіть тими хто безпосередньо його підписав з боку ДНР і ЛНР.

Які ще є способи допомоги крім «стурбованості» в РБ ООН як частини найавторитетнішої, найбільшої і найлегітимнішої міжнародної інституції, покликаної захищати права людини Організації об’єднаних націй?

Про причини проблем України на міжнародному рівні розказалиЛеонід Літра і Альона Гетьманчук з Інституту світової політики, Заступник представника Королівства Іспанії в Україні Яго Хіль Агуадо, енергетичний і безпековий екперт Михайло Гончар, колишній посол України в ЄС Роман Шпек і Микола Мних з Інституту економіки і прогнозування.

Італія, Франція, Іспанія і їх ставлення до України і Росії

Леонід Літра, Інститут світової політики, недавно зробив 10 інтерв’ю з ньюз-мейкерами Італії, Францій й Іспанії. Про ставлення в цих країнах до України і ЄС. Він розказав що в Всіх цих країн добре історичне ставлення до Росії. Щодо Італії, то між сім’ями монархів Італії і Російської імперії зуавжди був союз, потім в 20 століттті між світовими війнами і аж до початку 2-ї світової війни союз був між комуністами і Муссоліні. Іспанія так само мала давні монархівчні зв’язки з Росією, сказав Літра, а в 20-му столітті видила дружбу з режимом Франко.

Інші країни, які, уявлялися з Франції, Італії й Іспанії в орбіті Росії, відповідно, нехтувалися. Україна, Молдова, Грузія і всі пострадянські країни якраз і вважалася легітимним інтересом Росії, сказав експерт. Леонід Літра сказав, що нехтування України існує й сьогодні. Найважливіше: є якесь мовчазне схвалення дій Росії, як щодо Криму веною 2014, так і щодо Донбасу.

Леонід Літра бачить ще ідеологічний аспект сліпоти щодо України. В Франції, Іспанії, Італії мають вплив і є велика традиція лівацьких партій і націонал-популістичних партій з антиамеиканськими риториками. Літра каже, що ці партії відразу ж стають на сторону РФ. Ліваки в трьох згаданих країнах, як відомо часто  підозрюються в фінасуванні Росією. Минулого року на ForeignAffairs, авторитетному американському видання про міжнародну політику, навіть були статті про фінансування Росією крайньо правих і лівих партій в Центральній і Західній Європі. Літра зазначив, що такі рухи часто бувають євроскептичними і , не пропонують Європі іншого лідера, крім Путіна. А Росія прямо чи не прямо фінансує ці рухи. Найяскравіший і перевірений приклад останнього часу – кредит Національного фронт Ле-Пена у Франції від російсько-чеського банку. Леонід Літра сказав, що таке фінасування є і в інших лівих і правих партій Іспанії, Італії й Франції.

Тим не менше, Літра підсумував, що збиття Малазійського боїнга на Донбасі літом 2014 трохи сколихнуло ситуацію в бік України.

Що пропонує Літра як вихід для України Україна має знайти позитивні моменти в співпраці, наприклад долучити їх до співпраці в закупках для армії України. Треба щоб Росія понесла репутаційні втрати, тобто треба довести що Росія не є демократичною, стабільною державою, як віриося в 90-х, 220-х і часто віриться в Європі дотепер.

Яго Хіль Агуадо, заступник Голови місії Королівства Іспанії в Україні про позицію Іспанії сказав, що до України і Росії ставлення неоднозначне. Він не до кінця підтримує слова Літри і вважає, що поизиція щодо лівих партій мало відповідає дійсності. 47 000 людей живе в Іспанії, позиція населення різна і має багато відтінків. Іспанія не так вже й ильно в своїй історії дружила з Росією. В 1799 році навіть була оголошена війна Павлом Першим, російським імператором, сказав Хіль Агуадо, а ще Іспанія була сусідкою  Російської імперії на американському континенті, до того як США купили Аляску.

Яго Хіль Агуадо

Зараз Іспанія не погоджується з агресією Росії. Хіль Агуадо сказав, що Іспанія буде про неприйняття анексії Криму казати стільки, скільки буде треба. Про антиамериканські настрої для Хіль Агуадо на серйозному рівні мова навіть йти не може, так як наявність Іспанії в ЄС автоматично означає вигідну співпрацю зі США. Ті, хто декларують антиамериканські погляди, як рух Podemos, навіть не представлені в Кортесі, іспанському парламенті. Іспанія допомагає Україні як член НАТО, зокрема бере участь у військових навчаннях «Сібриз» в Україні.

Михайло Гончар, енергетичний і безпековий експерт: Треба в відносинах з Іспанією, Францією і Італією щодо протидії агресії РФ ближче поглянути у відносини російського бізнесу і біщнесу цих країн. Всередньому експорт нафти з РФ до ЄС 100 млрд дол. Тому, фінансування і взаємозалежність більша і ширша ніж навіть фінансування крайніх партій. Треба, щоб з України був сигнал на підтримку бізнесів з країн, які явно підтримують Україну, переконаний Михайло Гончар. Крім того, він впевнений, що ставлення країн ЄС до конфлікту в Україні є відбиттям їх внутрішніх проблем. Наприклад, Іспанії грозить сепаратизм, тому вона не може не підтримувати територіальну цілісність України, тому що анексія Криму і «незалежність» ДНР і ЛНР є прецедентом для аналогічних дій в Іспанії.

Михайло Гончар вважає, що в інформаційному несприйнятті реальності старі погляди на РФ, сформовані ще в часи президенства Єльцина в пропаганді того, що Росія – демократична країна. Експерти з ЄС бояться відмовитися від своїх праць і поглядів, які є «інтелектуальним мотлохом», переконаний Михайло Гончар.

Роман Шпек, екс-посол України в ЄС щодо економічних стосунків між РФ і Європою сказав, що відносини царських родин 200 років тому мало пам’ятаються. Україні треба визнавати слабкість своєї зовнішньої політики. Українську культуру, наприклад, ніхто не пропагує. Тому, за культуру Україну ніхто не знає. А в той же час російського Достоєвського і навіть бульварного письменника Андрія Куркова всі читають і знають, а на культурі  й будується сприйняття держави, повідомив Шпек.

Ще одним провалом України вважає Роман Шпек факт, що Україна не працює з національними парламентами як загалом, так і особисто з депутатами, а працює з канцлерами. На думку Шпека, тільки особисті стосунки з людьми є локомотивом українського лоббі в Європі і світі.

Інші діагнози від Романа Шпека

 За останній час Україна показує що реформи закінчуються тільки Майданами. Україна не допомагає сама собі. Україні треба почати виконувати задекларовані реформи. До того часу як Україна не почне працювати над цим, то закордоном громадська думка щодо України не поміняється. Ще Роман Шпек каже, що треба дослідити печерські пагорби на предмет того чи з’явилися там люди, спроможні провести реформи.

Україну ще повинні шанувати як бізнес-партнера. Шпек сказав, що не знає бізнесменів, які би були впевнені в сталості умов ведення бізнесу в Україні.

Україна давно вже нічого не купувала закордоном, вона тільки бере все як зовнішню допомогу.

Альона Гетьманчук, Директор інституту світової політики. Дуже великим проривом стало явище, коли в 2013-14 в Україну почали приїжджати закордонні журналісти, які не працювали в російських офісах західних ЗМІ.

Альона Гетьманчук

Ультраправі в Європі не є впливовими, повідомила Альона Гетьманчук.

Українські політики часто коли їдуть в ЄС розслабляються і думають що вся Європа на боці України. Так не є точно.

Микола Мних, Інститут економіки і прогнозування. Конфлікт в РФ і ЄС триває з 50-х років ХХ століття. СРСР не розвалився сам, його розвалили росіяни, щоб здійснювати економічну політику перепрофілювання економік союзних республік на забезпечення Росії. Сьогоднішній конфлікт, вважає Мних, виник через спробу України змінити вектор економіки. Тепер Україні точно треба зайняти місце на ринках ЄС.

Михайло Мних

 

Чи треба боятися мусульманського фундаменталізму?

Теракти у Франції, пов’язані з агресивними діями мусульман, початок яким в 2015 році поклало вбивство журналістів газети карикатур «Шарлі Ебдо» відвернуло увагу Європи від України.

Екперти Інституту світової політики Леонід Літра і Альона Гетьманчук розказали про геополітичний вплив терактів на українську проблему.

Леонід Літра. Європі не треба розмінювати українські проблеми на загрозу зі Сходу. ISIS, арабська радикальна група, є загрозою і для Росії.

Ставлення ЄС до України може змінити втілення реформ.

Альона Гетьманчук: Росія для Західної Європи тепер не вважається загрозою. Агресивне мусульманство для Європи - більша загроза. Зараз може бути цікавою позиція громадян Росії до трагедії з «Шарлі Ебдо», такого опитування ще нема, зазначила Гетьманчук.

Альона Гетьманчук впевнена, що доводити, що РФ – найбільша загроза для Європи після теракту в «Шарлі Ебдо» буде складніше.