RU

Пекельно-монструозна реформа ЖКГ у Києві

Аналітика

Проект реформи київського ЖКГ по Пантелеєвськи знову намагаються протягнути без стандартних процедур – обговорення з громадськістю, обговорення в профільних комісіях Київради, включення проекту в порядок денний на погоджувальній раді. Крім того навіть після представлення проекту (презентації можете подивитись у додатках) немає людини відповідальної за проект, тобто під проектом немає підпису відповідальної особи яка б несла всю відповідальність за реалізацію реформи. Саме головне, що реформа у такій формі не вирішує навіть поточні проблеми сфери ЖКГ не кажучи вже про системні. Така реформа дає лише тимчасовий ефект, а не вирішує системні проблеми галузі, крім того тільки знижує витрати галузі і не дає прибутковості. В рамках цієї реформи вже звільнено 3500 працівників, також підвищуються нормативи для вже працюючих. Ці кроки влади ведуть до зниження якості надання послуг та соціальної напруги незадоволення як і серед самих звільнених, так і серед простих громадян. Працюють у сфері ЖКГ міста Києва приблизно 12 000 людей. Для проведення реформи з бюджету міста потрібно додатково виділити приблизно 200 мільйонів гривень для виплат вихідної допомоги, звільненим, в той час коли через звільнення 3500 людей бюджет міста недоотримає 20 мільйонів гривень податків з зарплати. А ці 200 мільйонів гривень можна було би направити на капітальний ремонт будівель, яких на балансі міста приблизно 10 000. Якщо направити ці 200 мільйонів гривень на підтримку та розвиток ОСББ у вигляді пільгового кредитування або дотацій це допомогло б створити від 20 000 додаткових робочих місць, а це приблизно 90-96 податкових надходжень до бюджету міста на рік.

Одним з головних аргументів створення Комунального Господарського Об’єднання «Центр комунального сервісу» є боротьба з монополістами як Київенерго, Київенерго та Київгаз, шляхом створення ще одного монополіста. Коли в державі йде мова про децентралізацію та створення здорового конкурентного ринку влада Києва намагається створити ще одного монопольного монстра від якого залежатимуть всі кияни замість децентралізаціє структури управління, організаційної структури та грошових потоків і приведення її до формули – «виконавець послуг = отримувач коштів». ЖЕКи на місцях повинні стати самостійними господарюючими суб’єктами так-як саме вони є фактичними виконавцями послуг з утримання будинків та прибудинкової території. Переглянути структуру тарифу на утримання будинків та прибудинкових територій – тариф фактично не покриває витрат на поточний ремонт та не передбачає витрат на капітальний ремонт.

Підтримка створення нових та розвитку існуючих компаній з утримання будинків – ОСББ, ЖБК, ТОВ, АО та будь-яких інших форм власності шляхом прийняття відповідного рішення Київської міської Ради та надання бюджетного фінансування цьому процесу. Створення таких компаній (ОСББ, ЖБК, і т.п. компаній) гальмується відсутністю механізму фінансування поточного та капітального ремонтів в житлових будинках – люди не хочуть брати на себе відповідальність за зношені інженерні системи, промерзаючи стіни, протікаючий дах і т.п. За попередніми розрахунками необхідно близько 5 млрд. грн. на ці цілі, а враховуючи профіцит бюджету м. Києва в 2 млрд. грн. то ця проблема виглядає вже і не такою не підйомною. Достатньо лише 5 років виділяти 5% (1 млрд. грн.)Київського бюджету на капремонт житла і ця проблема перестане бути проблемою, а навпаки - дасть додаткові надходження в бюджет за рахунок створення 50 000 додаткових робочих місць в ЖКГ.

Створення реальних альтернатив для споживача послуг в виборі постачальників таких послуг – це повинно бути основним завданням влади в реформі жкг. Не створювати нових монополістів а створювати конкурентів для існуючих монополій. А це:

- Забезпечити розбивку вартості 1квт.год, 1 куб.м. води, 1 Гка. Тепла на вартість самого товару і вартість транспортування даного товару до споживача.

- забезпечення вільного доступу постачальників до транспортних мереж (електричних, водних, теплових, газових), які практично належать громаді міста і знаходяться у користуванні у монополій.

- забезпечити вільний доступ споживачів до постачальників послуг.

Також спроба прийняття саме такої реформи говорить про те, що теперішня Київрада знає, що її не переобиратимуть у 2015 році, адже працівники ЖКГ завжди були основою ядерного електорату для діючи влади Києва. Пан Пантелеєв і COже пиляють сук на якому сидять, скоріш за все мер міста Київ Віталій Кличко та його команда вже домовились про індульгенцію на поточні вибори і просидять до 2017 року при владі у Києві.

В результаті прийняття рішення КМР 09.10.2014 №270/270:

А) Створено 10 КП «Керуюча компанія по обслуговуванню житлового фонду ____________ району» відповідно до кількості районів в м. Києві, які не є правонаступниками попередніх відповідних КП (яких по місту Києву аж 63) та починають роботу (надання послуг з утримання житлового фонду та прибудинкової території) з травня 2015р.

Б) Планується прийняття рішення КМР в травні про створення Комунального Господарського Об’єднання «Центр комунального сервісу» , яке бере на себе функцію управління старими 63 КП - по суті мова йде про управління боргом в 1,1 млрд. грн. перед Київенерго, Водоканал, Київгаз, Податковою та іншими постачальниками та дебіторською заборгованістю мешканців за комунальні послуги за минулі періоди. Крім того даному Об’єднанню планується передати управління і 10 новоствореними КП що централізує вже поточні платежі мешканців за Утримання будинків та прибудинкових територій в одних руках – а це в середньому 2,2 млрд. грн. на рік. Крім того дане Об’єднання планує виставляти рахунки новоствореним 10 КП

В) Проведено скорочення персоналу на рівні 30-40%, що в абсолютних цифрах складає близько 3500 чоловік при 12000 працюючих на сьогоднішній день в обслуговуючих КП. В основній масі скорочені це – прибиральниці сходових клітин, двірники, слюсарі-сантехніки, електрики, маляри, штукатури, покрівельники, майстри технічних та ремонтних дільниць, паспортисти, бухгалтери. В результаті скорочення необхідно виплатити близько 200 млн. грн. компенсацій та вихідного пособія скороченим працівникам – при цьому половину даної суми слід виплатити вже в травні – тобто негайно, а решту – до кінця року. Крім коштів бюджету м. Києва джерела таких виплат не існує.

Г)Скорочено заробітні плати від 25 до 40% працівникам що залишаються працювати в нових КП. Даний захід не призведе до прибуткової роботи (вивільнення додаткових коштів) нових КП а лише зменшить їхні збитки.

ВИСНОВКИ:

Створення Комунального Господарського Об’єднання «Центр комунального сервісу» - це схема по ухиленню від оплати боргових зобов’язань старих 63 КП перед Київенерго, Водоканалом, Київгазом, Податковою та іншими постачальниками та перекладання цієї проблеми на бюджет міста, адже Київська Міська Рада несе відповідальність як засновник по зобов’язанням даних КП при їх реорганізації.

Створення Комунального Господарського Об’єднання «Центр комунального сервісу» - це корупційна схема по централізації в одних руках всіх поточних платежів мешканців міста за Утримання будинків та прибудинкової території та боргів мешканців за комунальні послуги за минулі роки. Дана схема вигідна лише тим, хто управляє даними грошовими потоками (2,4 млрд. грн. на рік)і лише погіршує якість надання послуг – адже виконавець послуг і отримувач коштів за цю послугу – це різні організації.

ОДНОЧАСНЕ скорочення персоналу та зменшення заробітної плати працівникам що залишаються, не просто погіршує і так аби-яку якість послуг, але і ставить під сумнів взагалі можливість надання послуги з Утримання будинків та прибудинкової території – адже більшість працівників просто приймає рішення звільнитися та стати на облік в центр зайнятості. Дана дія буде викликати негатив і соціальну напругу в першу чергу у мешканців міста як споживачів послуги, що практично не надаватиметься.

Вартість «удосконалення структури управління житлово-комунальним господарством міста Києва» коштуватиме бюджету м. Києва 200 млн.грн.

Всі дії, що передбачені ініціаторами даної постанови КМР не призводять до жодного позитивного зрушення як в короткостроковому так і в довгостроковому періоді – постає питання в професійності підготовки даної постанови і доцільності та ефективності у витраті 200 млн.грн. коштів з бюджету м. Києва.

Фактичний ініціатор «реформи» Петро Олександрович Пантелеєв (заступник Віталія Кличка по ЖКГ та промисловості) та офіційні організатори створення Центру комунального сервісу Малихін Олександр Володимирович (заступник директора Департаменту житлово-комунальної інфраструктури),заступник директора КП «Дирекція» Деснянського району Світлана Станіславівна Козловська та заступник директора Шевченківського КП «Центр обслуговува

 Володимир Карагяур