RU

Як святкують День Перемоги Київ і Краматорськ, столиця АТО

Новини

В Україні не міняється підхід до святкування Дня перемоги, тільки міняються назви і додаються обов'язки органам влади.

Варто сказати, День Перемоги - 2015 перший в Петра Порошенка як Президента, а в історії світу 70-й. На пострадянському просторі всі державні свята проходять однотипно. На заходи сходяться все менше тих, кого вони стосуються, а масове скупчення людей в містах відбувається найчастіше, коли держслужбовців виганяють постояти на панахиді й послухати Голову ради і адміністрації, а в селах воно спонтанніше, тому що й так нема що робити.  

В Україні відбулися зміни в підході до святкуваня Дня перемоги – тепер святкувати треба аж 2 дні. Її почала Адміністрація Президента України. 24 березня 2015 р. Порошенко підписав Указ «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни». В Указі, крім наказів до міністерств і держустанов забезпечити турботу про ветеранів, запросити гостей, влаштувати панахиди, видрукувати пам’ятні монети, провести урочисте засідання ВРУ, говорилося про ідеологічну зміну до підходу щодо святкування Дня Перемоги - проводити меморіальні заходи тепер положено, як в Європі 8 травня і як пострадянських країнах – 9-го.

24 березня на брифінгу міністр культури України В’ячеслав Кириленко сказав: «Уряд не буде скасовувати 9 травня як День Перемоги. Разом з цим уряд запропонує до 9 травня також належним чином шанувати і день 8 травня, як це прийнято у всій Європі, і це буде День пам'яті та примирення…Буде запрошено безліч іноземних гостей. У центрі столиці і взагалі у всіх містах України буде проведено безліч пам'ятних заходів»

9 квітня Верховна Рада прийняла Закон  «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 - 1945 років», поданий до парламенту прем’єром Яценюком, але не підписаний Президентом, на 4 травня. Частина 2 і 3 статті 1 цього закону пояснює чому є 2 свята: «2. З метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939—1945 років в Україні встановлюється День пам’яті та примирення, який відзначається щороку 8 травня. Далі Законом встановлено як увіковічнюється, визначення що може бути пам’яткою тої епохи і

3. В Україні щороку 9 травня відзначається державне свято — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги).»

Стаття 2 Закону встановлює 6 конкретних форм увіковічення подій 1939-45 років: відзначення Дня Пам’яті і Примирення й Дня Перемоги у всіх населених пунктах; почесні варти біля могил невідомому солдату і покладання вінків; недопущення фальсифікації історії про 1939-45 рр і сприяння всебічному дослідженню їх; упорядкування, збереження і спорудження пам’ятників, плюс створення музеїв і меморіалів; встановлення імен загиблих і пропавши безвісти і їх перепоховання. Інші способи, виходить, можуть каратися? Далі стаття 4 встановлює що є пам’яткою 1939-45 років і творить новий обов’язок Уряду сформувати конкретний перелік таких пам’яток: «Пам’ятками Другої світової війни 1939—1945 років визнаються військові кладовища, військові ділянки на цивільних кладовищах, братські та одинокі могили, пам’ятники, пам’ятні знаки, скульптурні, архітектурні та інші споруди, композиції і об’єкти, що увічнюють пам’ять про події часів Другої світової війни 1939—1945 років, її учасників та жертв.

Єдиний національний реєстр пам’яток Другої світової війни 1939—1945 років затверджується Кабінетом Міністрів України.»

 

У відповідності з Указом Порошенка від 24 березня кожна держадміністрація прийняла план святкуваня 8 і 9 травня. Він типовий. Наприклад в Донецької військово-цивільної обласної державної адміністрації він виглядає так:

Потім програми святкування 8-9 травня затверджують місцеві адміністрації. План участі міністрів станом на 4 травня ще не опублікований на сайті Кабміну. Так само й в Президента. Відомо точно що 8 травня в 12.00 буде Урочисте засідання Верховної Ради

Святкування 8-9 травня в столиці України

Київська міськдержадміністрація затвердила програму увіковічення Другої світової, розраховану на 5-12 травня. 8-9 в ній стосуються: «8 травня о 10:00 в районі відбудеться покладання квітів до пам’ятника Невідомому Солдату (вул. Уборевича), пам’ятного знаку «Слава героям – партизанам України!» (ріг вул. Симиренка та Григоровича-Барського), пам’ятника «Воїнам-автомобілістам» (вул. Симиренка). Уесь день Вахта пам’яті триватиме біля пам’ятного знаку першої лінії оборони (19 км Житомирського шосе), воїнам 206-ї стрілкової дивізії (вул. Гната Юри, 10-Б, територія ЗНЗ № 35), меморіалу 25-ти воїнам-визволителям міста Києва (вул. Уборевича неподалік рогу з просп. Палладіна). А о 12:00 ЗНЗ №197 імені Д.Луценка (вул. Потапова, 12) відкриє літературно-музичне свято «Нам Україна понад усе».

 

9 травня о 9:00 відбудеться вахта пам’яті та урочисте покладання квітів до монументів, обелісків та пам’ятників загиблим воїнам. О 12:00 розпочнеться хода-реквієм на честь загиблих воїнів у роки Другої світової війни, покладання квітів за участю ветеранів, громадськості, депутатів, співробітників РДА, учнівської та студентської молоді А з 12:00 до 15:00 мешканці можуть відвідати концертну програму за участю хорових і духових колективів району в парку імені М. Островського.»

 

Святкування 8-9 травня в Краматорську, столиці АТО

Сайт Краматорської міськради повідомляє, що 8-9 травня відбудуться такі заходи:

8 травня

«13-00 
Концерт художньої самодіяльності «Салют героям»
клуб «Зоря»

13-30 
Літературно – музична композиція «Будь славен й пам`ятний в серцях нащадків Перемоги світлий день»
бібліотека ім. Т.Шевченка 

14-00 
Свято Перемоги «Все пам’ятає батьківська земля, і грім гранат, і визволення день…»
бібліотека ім.В.Маяковського»

9 тавня

«10-00 
Урочистий мітинг, присвячений 70-річчю Великої Перемоги «Шлях до Перемоги»
сквер Героїв біля Вічного вогню 

10-00 - 16-00 
День відкритих дверей з нагоди 70-річчя Великої Перемоги
музей історії міста 

11-00 
Мітинг-концерт «Пам'ять не знає сивини»
с. Семенівка 

13-00 
Святкова концертна програма «Рідна пісня»
с. Новоселівка 

15-00 
Міжнародна акція «Рекорд Перемоги»
ПК і В «Ювілейний» 

17-00 
Святковий концерт дитячих колективів ЦПР для мешканців міста «И помни мир спасенный»
ПК і В «Ювілейний»»

 

Автопробіг колони техніки часів Другої світової організовує Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України спільно з Національним військово-історичним музеєм України. Машини пройдуть шляхами Донбасу у період з 05 по 09 травня. Акція робиться, як пише сайт Міноборони, "на честь відзначення 70-ї річниці Дня Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками з метою вшанування пам’яті героїв, які загинули в ім’я свободи та життя наступних поколінь.Адже зараз як ніколи важливо показати жителям Донецької та Луганської областей, що український народ має єдину історію, єдину пам’ять та разом віддає шану тим, хто незламно та відважно захищав рідну землю від «коричневої чуми» ХХ століття." Прес-центр АТО дає приблизний план руху колони автомобілів: «5-9 ТРАВНЯ В ЗОНІ ПРОВЕДЕННЯ АТО ВІДБУДЕТЬСЯ ПРОБІГ АВТОМОБІЛЬНОЇ ТЕХНІКИ ЧАСІВ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
5-9 травня у зоні проведення Антитерористичної операції на сході України відбудеться пробіг автомобільної техніки часів Другої світової війни, присвячений 70-й річниці Дня Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками. У пробігу візьме участь техніка одного із воєнно-історичних клубів, а саме два мотоцикла М72, вантажівка ГАЗ-63 і позашляховик Volkswagen Kubelwagen.
Історичні автомобілі проїдуть через міста Слов’янськ (5 травня), Краматорськ (5 травня), Красноармійськ (6 травня), Зелене Поле (6 травня), Волноваха (7 травня) та Маріуполь (8-9 травня).
В ході військово-патріотичної акції відбудеться покладання квітів до могили невідомого солдата, інформування жителів Донецької та Луганської областей щодо внеску українського народу у перемогу над німецько-фашистськими загарбниками, святкові музичні виступи для ветеранів – учасників війни, які на цей час проживають у зоні АТО.
У святкових заходах братимуть активну участь військовослужбовці, які виконують завдання в районі АТО.
Пробіг розпочнеться 5 травня з демонстрації техніки і муляжів зброї у селі Маяки Слов’янського району Донецької області, де в цей день проходитиме церемонія перепоховання останків 44 невідомих воїнів 12-ї та 6-ї армій, а також 3-ї і 8-ї гвардійських армій, які загинули в боях в районі міста Слов’янськ у 1941-1943 роках. Останки загиблих воїнів були виявлені асоціацією дослідників військово-історичної спадщини “Плацдарм” у 2013 році. 
Урочистий траурний мітинг розпочнеться о 10-й ранку 5 травня біля Братської могили радянських воїнів поблизу будинку культури с. Маяки.»